Microchip Technology PIC32MX795F512LT-80V/BG
Part No.:
PIC32MX795F512LT-80V/BG
Package:
121-TFBGA
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 121TFBGA
Shipping
PIC32MX795F512LT-80V/BG Information
Package/Case:
121-TFBGA
Series:
PIC® 32MX
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Core Processor:
MIPS32® M4K™
Speed:
80MHz
Connectivity:
CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
Program Memory Size:
512KB (512K x 8)
RAM Size:
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)