Microchip Technology PIC18F6621T-I/PT
Part No.:
PIC18F6621T-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Shipping
PIC18F6621T-I/PT Information
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® 18F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Programmable:
Verified
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
64KB (32K x 16)
RAM Size:
3.75K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)