Microchip Technology PIC17C762-33E/L
Part No.:
PIC17C762-33E/L
Package:
84-LCC (J-Lead)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 84PLCC
Shipping
PIC17C762-33E/L Information
Package/Case:
84-LCC (J-Lead)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
33MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
66
Program Memory Size:
16KB (8K x 16)
RAM Size:
678 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)