Microchip Technology PIC17C42A-25I/L
Part No.:
PIC17C42A-25I/L
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
44-LCC (J-Lead)
Description:
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC
Shipping
PIC17C42A-25I/L Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
44-LCC (J-Lead)
Series:
PIC® 17C
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
25MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
4KB (2K x 16)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
232 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)