Microchip Technology PIC16F15376T-I/MP
Part No.:
PIC16F15376T-I/MP
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40VFQFN
Shipping
PIC16F15376T-I/MP Information
Package/Case:
40-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
EEPROM Size:
224 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 35x10b SAR; D/A 1x5b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)