Microchip Technology PIC16C74A-10/L
Part No.:
PIC16C74A-10/L
Package:
44-LCC (J-Lead)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Shipping
PIC16C74A-10/L Information
Package/Case:
44-LCC (J-Lead)
Series:
PIC® 16C
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
10MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
33
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
A/D 8x8b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)