Microchip Technology PIC14000-20/SP
Part No.:
PIC14000-20/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
Shipping
PIC14000-20/SP Information
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 14
Packaging:
Tube
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C
Peripherals:
POR, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:
20
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 6V
Data Converters:
Slope A/D
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)