KEMET PHE450PK3330JR03
Part No.:
PHE450PK3330JR03
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM RAD
Shipping
PHE450PK3330JR03 Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
330 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
375V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)