Pulse Electronics PGL6215.131HLT
Part No.:
PGL6215.131HLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND BEAD 12.0X6.0X12.0 MAX 130NH
Shipping
PGL6215.131HLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PGL6215.XXXHLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
130 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
77 A
Current - Saturation (Isat):
100A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.125mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)