Pulse Electronics PG0936.682NLT
Part No.:
PG0936.682NLT
Description:
FIXED IND 6.8UH 18A 3.5 MOHM SMD
Shipping
PG0936.682NLT Information
Series:
PG0936NL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
18A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.689" L x 0.657" W (17.50mm x 16.70mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)