Pulse Electronics PG0936.681NL
Part No.:
PG0936.681NL
Description:
FIXED IND 680NH 40A 0.87MOHM SMD
Shipping
PG0936.681NL Information
Series:
PG0936NL
Packaging:
Tray
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
40 A
Current - Saturation (Isat):
62A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.87mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.689" L x 0.657" W (17.50mm x 16.70mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)