Pulse Electronics PG0926.562NL
Part No.:
PG0926.562NL
Description:
FIXED IND 5.6UH 14A 4.1 MOHM SMD
Shipping
PG0926.562NL Information
Series:
PG0926NL
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14 A
Current - Saturation (Isat):
14A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
4.1mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.528" L x 0.528" W (13.40mm x 13.40mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)