Pulse Electronics PG0926.461NL
Part No.:
PG0926.461NL
Description:
FIXED IND 460NH 44A 0.55MOHM SMD
Shipping
PG0926.461NL Information
Series:
PG0926NL
Packaging:
Tray
Inductance:
460 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
44 A
Current - Saturation (Isat):
50A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.55mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.528" L x 0.528" W (13.40mm x 13.40mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)