Pulse Electronics PG0871.472NLT
Part No.:
PG0871.472NLT
Description:
FIXED IND 4.7UH 6.7A 17 MOHM SMD
Shipping
PG0871.472NLT Information
Series:
PG0871NL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.7 A
Current - Saturation (Isat):
9.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
17mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.299" L x 0.291" W (7.60mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)