Pulse Electronics PG0871.461NL
Part No.:
PG0871.461NL
Description:
FIXED IND 460NH 24A 1.5 MOHM SMD
Shipping
PG0871.461NL Information
Series:
PG0871NL
Packaging:
Tray
Inductance:
460 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
24 A
Current - Saturation (Isat):
28A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.5mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.299" L x 0.291" W (7.60mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)