Pulse Electronics PG0871.332NLT
Part No.:
PG0871.332NLT
Description:
FIXED IND 3.3UH 7.1A 13.5MOHM SM
Shipping
PG0871.332NLT Information
Series:
PG0871NL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.1 A
Current - Saturation (Isat):
10.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.5mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.299" L x 0.291" W (7.60mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)