Pulse Electronics PG0434.801NL
Part No.:
PG0434.801NL
Description:
FIXED IND 800NH 35A 1.3 MOHM SMD
Shipping
PG0434.801NL Information
Series:
PG0434NL
Packaging:
Tray
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
800 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
35 A
Current - Saturation (Isat):
38A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.3mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.571" L x 0.512" W (14.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)