Pulse Electronics PG0255.222NL
Part No.:
PG0255.222NL
Description:
FIXED IND 2.2UH 13A 7 MOHM SMD
Shipping
PG0255.222NL Information
Series:
PG0255NL
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
13 A
Current - Saturation (Isat):
20A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
7mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)