Pulse Electronics PG0083.332NL
Part No.:
PG0083.332NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 3.3UH 5.8A 27.5MOHM SM
Shipping
PG0083.332NL Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PG0083
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
5.8 A
Current - Saturation (Isat):
9.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
27.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)