Pulse Electronics PG0006.552NLT
Part No.:
PG0006.552NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 5.5UH 8A 12.4 MOHM SMD
Shipping
PG0006.552NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PG0006NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
5.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
12.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.528" L x 0.523" W (13.40mm x 13.28mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)