Pulse Electronics PF0580.563NL
Part No.:
PF0580.563NL
Description:
FIXED IND 56UH 460MA 700MOHM SMD
Shipping
PF0580.563NL Information
Series:
PF0580NL
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
460 mA
Current - Saturation (Isat):
460mA
DC Resistance (DCR):
700mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.137" (3.48mm)