Pulse Electronics PF0580.153NL
Part No.:
PF0580.153NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 15UH 850MA 197MOHM SMD
Shipping
PF0580.153NL Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PF0580NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
850 mA
Current - Saturation (Isat):
850mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
197mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.137" (3.48mm)