Pulse Electronics PF0560.522NLT
Part No.:
PF0560.522NLT
Description:
FIXED IND 5.2UH 5.4A 22 MOHM SMD
Shipping
PF0560.522NLT Information
Inductance:
5.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.4 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
DC Resistance (DCR):
22mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
34MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)