Pulse Electronics PF0560.473NLT
Part No.:
PF0560.473NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 47UH 1.9A 128 MOHM SMD
Shipping
PF0560.473NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PF0560NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
128mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)