Samtec Inc. PESC-01-12-01-01-L-RA-LC
Part No.:
PESC-01-12-01-01-L-RA-LC
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
.100" POWERSTRIP/40 A SIGNAL/POW
Shipping
PESC-01-12-01-01-L-RA-LC Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
PowerStrip™ 40 PESC
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
14 (12 + 2 Power)
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.472" (12.00mm)
Contact Length - Post:
0.097" (2.47mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C