Pulse Electronics PE-1008CLH3R3STS
Part No.:
PE-1008CLH3R3STS
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.2A 182MOHM SMD
Shipping
PE-1008CLH3R3STS Information
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
650mA
DC Resistance (DCR):
182mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.083" W (2.50mm x 2.10mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)