Pulse Electronics PE-1008CLH2R2STS
Part No.:
PE-1008CLH2R2STS
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.3A 130MOHM SMD
Shipping
PE-1008CLH2R2STS Information
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
850mA
DC Resistance (DCR):
130mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.083" W (2.50mm x 2.10mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)