Pulse Electronics PE-1008CLH1R5STS
Part No.:
PE-1008CLH1R5STS
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.4A 91MOHM SMD
Shipping
PE-1008CLH1R5STS Information
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.1A
DC Resistance (DCR):
91mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.083" W (2.50mm x 2.10mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)