Pulse Electronics PE-1008CLH1R0STS
Part No.:
PE-1008CLH1R0STS
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 1.6A 78 MOHM SMD
Shipping
PE-1008CLH1R0STS Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
0805CLH
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Multilayer
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
78mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
70MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.083" W (2.50mm x 2.10mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)