Pulse Electronics PE-1008CD221GTT
Part No.:
PE-1008CD221GTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 220NH 500MA 840MOHM SM
Shipping
PE-1008CD221GTT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
1008CD
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
220 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
840mOhm Max
Q @ Freq:
45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:
625MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.090" (2.29mm)