Pulse Electronics PE-0603CD5N1JTT
Part No.:
PE-0603CD5N1JTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 5.1NH 700MA 108MOHM SM
Shipping
PE-0603CD5N1JTT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
0603CD
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
5.1 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
108mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
5.7GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)