Pulse Electronics PE-0603CD3N3GTT
Part No.:
PE-0603CD3N3GTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 3.3NH 700MA 45 OHM SMD
Shipping
PE-0603CD3N3GTT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
0603CD
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
3.3 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
45Ohm Max
Q @ Freq:
35 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)