Nexperia USA Inc. PDZ27B-QX
Part No.:
PDZ27B-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
DIODE ZENER 27V 400MW SOD323
Shipping
PDZ27B-QX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
PDZ-B-Q
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
400 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 21 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)