VPG Foil Resistors PDX10K000B
Part No.:
PDX10K000B
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Description:
PDX10K000B 5 PPM
Shipping
PDX10K000B Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
PD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
8W
Composition:
Features:
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.768" (19.50mm)