Diodes Incorporated PD3Z284C8V2-7
Part No.:
PD3Z284C8V2-7
Description:
DIODE ZENER 8.2V 500MW PWRDI323
Shipping
PD3Z284C8V2-7 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C