Diodes Incorporated PD3Z284C13-7
Part No.:
PD3Z284C13-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
PowerDI™ 323
Description:
DIODE ZENER 13V 500MW POWERDI323
Shipping
PD3Z284C13-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
PowerDI™ 323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C