EPCOS - TDK Electronics PCM120T-8R2M-D
Part No.:
PCM120T-8R2M-D
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 8.2UH 14.1A 9 OHM SMD
Shipping
PCM120T-8R2M-D Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
PCM120T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14.1 A
Current - Saturation (Isat):
15A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
9mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.500" W (12.00mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)