EPCOS - TDK Electronics PCM120T-1R2N-D
Part No.:
PCM120T-1R2N-D
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1.2UH 35.2A 1.45OHM SM
Shipping
PCM120T-1R2N-D Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
PCM120T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
35.2 A
Current - Saturation (Isat):
38.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.45mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.500" W (12.00mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)