Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PCHMB50W6 |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 650 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50 A |
| Power - Max | 181 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.95V @ 15V, 50A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 4500 pF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | Module |
The following parts include "PCHMB50W6" in Silicon Labs PCHMB50W6.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.