Eaton - Electronics Division PCA2V3223-150-R
Part No.:
PCA2V3223-150-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
IND 15.0UH 0.40A SMT 2PAD
Shipping
PCA2V3223-150-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
PCA2V3223
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
825 mA
Current - Saturation (Isat):
400mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)