Eaton - Electronics Division PCA1V3230-6R8-R
Part No.:
PCA1V3230-6R8-R
Description:
IND 6.8UH 1.A SMT 2PAD
Shipping
PCA1V3230-6R8-R Information
Series:
PCA1V3230
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.36 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
120MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 140°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)