Eaton - Electronics Division PCA1V3223-2R7-R
Part No.:
PCA1V3223-2R7-R
Description:
IND 2.7UH 0.975A SMT 2PAD
Shipping
PCA1V3223-2R7-R Information
Series:
PCA1V3223
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
975 mA
Current - Saturation (Isat):
975mA
DC Resistance (DCR):
220mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
200MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)