Pulse Electronics PA5432.472NLT
Part No.:
PA5432.472NLT
Description:
FIXED IND 4.7UH 10.5A 14.4 MOHM
Shipping
PA5432.472NLT Information
Series:
PA5432.XXXNLT
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10.5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
14.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
21MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.268" L x 0.260" W (6.80mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)