Pulse Electronics PA5431.153NLT
Part No.:
PA5431.153NLT
Description:
IND COMPOSITE 15UH 2.8A
Shipping
PA5431.153NLT Information
Series:
PA5431.XXXNLT
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
120mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)