Pulse Electronics PA5431.103NLT
Part No.:
PA5431.103NLT
Description:
IND COMPOSITE 10UH 3.1A
Shipping
PA5431.103NLT Information
Series:
PA5431.XXXNLT
Type:
Molded
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
92.4mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)