Pulse Electronics PA5430.472NLT
Part No.:
PA5430.472NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 4.7UH 5.1A 44.1MOHM SM
Shipping
PA5430.472NLT Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA5430.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
44.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
36MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)