Pulse Electronics PA5405.472NLT
Part No.:
PA5405.472NLT
Description:
FIXED IND 4.7UH 10A 18.5MOHM SMD
Shipping
PA5405.472NLT Information
Series:
PA5405
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
24A
DC Resistance (DCR):
18.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)