Pulse Electronics PA5401.222NLT
Part No.:
PA5401.222NLT
Description:
FIXED IND 2.2UH 3.5A 75MOHM SMD
Shipping
PA5401.222NLT Information
Series:
PA5401
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
3.7A
DC Resistance (DCR):
75mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)