Pulse Electronics PA5004.561NLT
Part No.:
PA5004.561NLT
Description:
FIXED IND 560NH 22A 3.31MOHM SMD
Shipping
PA5004.561NLT Information
Series:
PA5004.XXXNLT
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
22 A
Current - Saturation (Isat):
29A
DC Resistance (DCR):
3.31mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.268" L x 0.252" W (6.80mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)