Pulse Electronics PA5001.222NLT
Part No.:
PA5001.222NLT
Description:
IND MOLDED POWDER 4.3X4.3X2.1 SM
Shipping
PA5001.222NLT Information
Series:
PA5001.XXXNLT
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.6 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
38.7mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)